Rosyjska giełda spadła w czwartek wraz z globalnymi giełdami i ropą po podwyżce stóp EBC o 50 punktów bazowych za jednym razem, a także wobec nowych sankcji antyrosyjskich UE; Moskiewski indeks giełdowy zdołał utrzymać się powyżej 2050 punktów dzięki osłabieniu rubla przed piątkową decyzją Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w sprawie kursu. Liderami w wycofaniu były akcje Polymetalu, rosły papiery Rusala, Aeroflotu i Surgutnieftiegazu.
W wyniku handlu indeks Moscow Exchange wyniósł 2053,64 pkt (-1%, rano indeks spadł w okolice 2020 pkt), indeks RTS – 1142,18 pkt (-3,9%); ceny większości „blue chipów” na moskiewskiej giełdzie spadły o 11,8%.
Dolar skoczył do 56,65 rubla (+1,35 rubla).
Akcje Polymetal (-11,8%), Gazprom Neft (-3,5%), NLMK (-3,4%), PJSC Polyus (-3%), Severstal (-2%) spadły w cenie 0,8%, RusHydro (-2,4 %), Gazprom (-1,9%), MMK (-1,7%), Norylsk Nikiel (-1,7%), ” MTS (-1,5%), Magnit (-1,5%), AFK Sistema (-1,4%), Inter RAO (-1,2%), wpływy OZON (-1,2%), udziały LUKOIL (-1,1%), NOVATEK (-1,1%), Tatnieft (-1%), Sbierbank (-0,8% i -0,7% preferencje) , Yandex (-0,8%), wpływy TCS Group (-0,7%), akcje Rosnieftu (-0,6%), VTB (-0,3%), Moscow Exchange (-0,1%).
Polymetal najprawdopodobniej nie wypłaci dywidendy w tym roku, choć decyzję podejmie rada dyrektorów na podstawie wyników spółki za pierwsze półrocze – powiedział podczas telekonferencji szef firmy Witalij Nesis. Polymetal wcześniej odłożył decyzję o wypłacie dywidendy końcowej za 2021 r. na okres, w którym rozpatrywane są dywidendy zaliczkowe.
Severstal w II kwartale 2022 r. zmniejszył produkcję stali o 18% w porównaniu do pierwszego kwartału, do 2,403 mln ton, podała spółka. Według wyników pierwszego półrocza produkcja stali spadła o 7% do 5,325 mln ton. Wykorzystanie mocy produkcyjnych Severstal spadło do 75%. Spółka poinformowała również, że nie ujawni wyników finansowych za pierwszy i drugi kwartał.
Akcje UC Rusal (+4,9%), Aeroflotu (+3,7%), Surgutnieftiegazu (+3,5% i +1,7% pref), ALROSA (+0, 8%).
Gazociąg Nord Stream, zgodnie z harmonogramem , wznowił transport gazu z Rosji do Niemiec w czwartek od godziny 7:00 czasu moskiewskiego po planowych pracach konserwacyjnych prowadzonych od 11 lipca.
Sankcje wobec Rosji
Wielka Brytania zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji w sierpniu, a na import ropy pod koniec grudnia, poinformowała w czwartek Downing Street. Zakaz dotyczy również świadczenia pomocy technicznej, usług finansowych związanych z tymi produktami.
UE w ramach siódmego pakietu antyrosyjskich sankcji upraszcza transakcje z rosyjskimi produktami rolnymi i transportem ropy do krajów trzecich, zobowiązuje się do niepodejmowania działań zagrażających bezpieczeństwu żywnościowemu, wynika z opublikowanego komunikatu Rady UE w czwartek.
UE zapowiedziała także złagodzenie restrykcji dotyczących towarów lotniczych, co napędzało wzrost akcji Aeroflotu .
„Rosyjska pomoc techniczna w zakresie towarów i technologii lotniczych będzie dozwolona w zakresie niezbędnym do utrzymania standardów technicznych i przemysłowych określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego” – stwierdziła UE w oświadczeniu.
Komentarze ekspertów
Według Vladislav Silaev, senior trader Alfa Capital Management Company, rosyjski rynek akcji okazał się w czwartek w wyprzedaży w związku z wprowadzeniem przez Unię Europejską kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Rozporządzenie przewiduje zakaz importu złota i biżuterii, a także szeregu towarów technologicznych. Jednocześnie uzgodniono koncesje na pomoc techniczną Rosji w zakresie towarów i technologii lotniczych. Wśród outsiderów dziennych znalazły się akcje spółek z sektora metalurgicznego, słabo wyglądał też segment energetyczny.
Jak zauważa Aleksander Bachtin, strateg inwestycyjny w BCS World of Investments, spadek indeksu moskiewskiej giełdy został powstrzymany przez osłabienie rubla, kolejne sankcje UE (siódmy pakiet antyrosyjskich restrykcji) oraz dynamikę spadkową w notowaniach towarów działał jako czynnik negatywny.
Ceny ropy spadły pod wpływem fali mniejszego apetytu na ryzyko i mocniejszego dolara na rynku walutowym. EBC podniósł w czwartek referencyjną stopę procentową, aby podwoić swoje prognozy, pierwszy wzrost od 2011 roku. W Stanach Zjednoczonych opublikowano alarmujące statystyki gospodarcze: lipcowy wskaźnik aktywności przemysłowej Philadelphia Fed (-12,3 pkt.) okazał się wyraźnie gorszy od prognoz (-2,5 pkt.), tygodniowa liczba wstępnych bezrobotnych po raz pierwszy od Luty przekroczył ćwierć miliona (prognoza 240 tys.).
W piątek o losie kluczowej stawki zdecyduje Bank Rosji. Konsensus prognoz zakłada obniżkę stóp o 50 pb do 9% w skali roku, jednak nie wyklucza się spadku z mocniejszym krokiem do 8,75% lub 8,5%. Wśród sektorów, które najbardziej czerpią korzyści z obniżek stóp, są konsumpcja, bankowość i energetyka. Według Bachtina, indeks Moscow Exchange w piątek będzie poruszał się w przedziale 1985-2100 punktów.
Według Aleksandry Ovchinnikovej, analityk Pervaya Management Company, inwestorzy na rosyjskiej giełdzie przed posiedzeniem Banku Rosji przyjęli postawę wyczekującą. Jest prawdopodobne, że ton regulatora pozostanie łagodny i obniżka stóp będzie kontynuowana, ale mniej zdecydowanymi krokami, ponieważ popyt konsumencki jest nadal przytłumiony. Przewidywany zakres dla indeksu rubla giełdy moskiewskiej wynosi 2040-2100 punktów, dla indeksu RTS – 1100-1160 punktów.
Europejskie giełdy kończą notowania na minusie, pod presją są również indeksy amerykańskie, z wyjątkiem Nasdaq. Sektor technologiczny nadal się rozwijał dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom przedsiębiorstw. Akcje spółek technologicznych będą najbardziej niestabilne w nadchodzących tygodniach, ponieważ spółki wzrostowe są najbardziej wrażliwe na podwyżki stóp procentowych. Dodatkowo inwestorów obawiają się słabe statystyki z amerykańskiego rynku pracy.
Ropa Brent oscyluje wokół 104 USD za baryłkę. Globalny apetyt na ryzyko i popyt na produkty naftowe będą czynnikami determinującymi ruch cen ropy w krótkim okresie, uważa analityk.
Andrey Kochetkov, czołowy analityk Otkritie Research ds. badań globalnych, zauważa, że początkowo indeks Moscow Exchange był pod presją umocnienia rubla i obaw przed dalszymi komplikacjami ze względu na aktywne pragnienie w Kongresie USA nadania Rosji kolejnego pariasa . Następnie rubel zaczął aktywnie słabnąć (prawdopodobnie za sprawą interwencji Ministerstwa Finansów FR), co częściowo zmniejszyło straty akcji denominowanych w rublach.
Wśród liderów wzrostu znalazły się akcje „Surgutnieftiegazu”. Rynek mówi, że wprowadzenie ujemnych stawek depozytów walutowych osób prawnych może wymusić na spółce aktywność na rynku przejęć. W szczególności firma może z dużą dyskontem kupować aktywa zagranicznych firm, które opuszczają Rosję. Ponadto gwałtowne osłabienie rubla w ciągu dnia sugeruje również tradycyjną ideę ochrony przed słabością krajowej waluty poprzez akcje Surgutnieftiegazu, który ma znaczącą pozycję walutową.
Gazprom wznowił pompowanie gazu przez Nord Stream. Jednak źródła w Europie podają, że wolumeny utrzymują się na poziomie sprzed prac konserwacyjnych – około 40% całkowitej przepustowości gazociągu. Firma planuje zwiększyć pompowanie dopiero po otrzymaniu turbiny Siemensa i jej zainstalowaniu.
Liderami spadku były papiery Polymetal. Spółka zmniejszyła produkcję w pierwszym półroczu o 7% do 697 tys. uncji w ekwiwalencie złota. Dług netto na koniec II kwartału wyniósł ok. 2,8 mld USD, co oznacza wzrost o 0,8 mld USD k/kw. Na wzrost zadłużenia wpłynął przyspieszony zakup sprzętu i części zamiennych, finansowanie krytycznych wykonawców i dostawców, a także przeszacowanie zadłużenia w rublach w związku z jego umocnieniem. Prognoza produkcji na bieżący rok jest potwierdzona na 1,7 miliona uncji ekwiwalentu złota. Zarząd uważa, że spółka utrzyma rentowność na poziomie co najmniej 52 rubli za dolara, a ceny złota powyżej 1200 dolarów za uncję. Kierownictwo nie spodziewa się jednak wypłaty dywidendy w 2022 r., ale ostateczną decyzję podejmie rada dyrektorów.
Akcje Sbierbanku spadły w cenie. Aplikacja mobilna banku po raz kolejny okazała się porażką, a Unia Europejska włączyła do siódmego pakietu sankcji także zamrożenie aktywów organizacji finansowej. Nie odgrywa to już jednak istotnej roli, gdyż taki scenariusz był już dawno zakładany.
Sytuacja w Europie rozwijała się według negatywnego scenariusza, głównym czynnikiem dnia był kryzys rządowy we Włoszech. Krajowy sektor bankowy upadł po rezygnacji Mario Draghiego. Spadek włoskiego indeksu giełdowego FTSE MIB przekroczył 3%, a straty od początku roku to już ponad 24%, zauważa analityk.
Rosnące zapasy benzyny w USA są postrzegane przez niektórych ekspertów jako oznaka zakłóceń w popycie na paliwa. Jednak na rynek wpływają również negatywne oczekiwania dotyczące sytuacji z koronawirusem w Chinach: już 20 z 32 prowincji kraju rejestruje przypadki infekcji, co może być powodem ograniczenia mobilności obywateli, uważa Kochetkov.
Sytuacja w Azji
W Azji zanotowano w czwartek mieszaną dynamikę indeksów akcyjnych (japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,4%, południowokoreańskie Kospi – o 0,9%, chiński Shanghai Composite spadł o 1%, Hongkong Hang Seng spadł o 1,5%), Europa spadła (indeksy FTSE , DAX spadł o 0,1-0,3%, francuski CAC40 wzrósł o 0,3%), nie ma jednego wektora w USA (S&P500 i Nasdaq wzrosły o 0,2-0,4%, Dow spadł o 0,3%).
Bank Japonii po dwudniowym posiedzeniu, które zakończyło się w czwartek, zdecydował o utrzymaniu parametrów ultramiękkiej polityki pieniężnej. Krótkoterminowe oprocentowanie depozytów banków komercyjnych w Banku Centralnym zostało pozostawione na poziomie minus 0,1% rocznie, docelowa rentowność dziesięcioletnich obligacji rządowych wynosi około zera. Bank podniósł jednak prognozę wzrostu cen konsumpcyjnych w kraju w bieżącym roku fiskalnym do 2,3% z 1,9% ogłoszonych w kwietniu. Jednocześnie prognoza wzrostu PKB uległa pogorszeniu do 2,4% z 2,9%.
Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł stopę bazową o 50 pb. (do 0,5% rocznie), oprocentowanie depozytów – do zera, oprocentowanie kredytów marżowych – do 0,75% rocznie. Regulator planuje dalszą normalizację stóp procentowych, a także uruchamia nowy program wykupu obligacji, aby ograniczyć fragmentację w strefie euro. Nowy mechanizm antykryzysowy Transmission Protection Instrument (TPI) pomoże zmniejszyć rozbieżności w kosztach kredytów dla różnych krajów strefy euro.
Szefowa EBC Christie Lagarde stwierdziła, że presja cenowa rozciąga się na więcej sektorów gospodarki strefy euro, zagrożenia dla inflacji rosną i nasilają się, uruchomienie programu TPI zostało jednogłośnie zatwierdzone przez kierownictwo EBC. Według niej konflikt między Rosją a Ukrainą nadal negatywnie wpływa na PKB strefy euro.
Ceny oleju
Na rynku ropy w czwartek ceny spadły w wyniku sygnałów o słabnącym popycie na benzynę w USA. Koszt wrześniowych kontraktów terminowych na Brent do 18:50 czasu moskiewskiego wyniósł 104,24 USD za baryłkę (-2,5% i -0,4% w środę), wrześniowa cena WTI wyniosła 96,61 USD za baryłkę (-3,3% i – 0,9% dzień wcześniej).
Opublikowany dzień wcześniej raport Departamentu Energii USA wskazuje na wzrost zapasów benzyny w tym kraju w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek. Tymczasem średnie zużycie benzyny w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich czterech tygodni pokazało, że wzrost cen paliw ograniczył jej konsumpcję do poziomu sprzed 2 lat – zauważa Bloomberg.
W „drugim poziomie” na Moskiewskiej Giełdzie liderami wycofania były akcje Raspadskaya (-5,9%), SFI (-5,4%), VEON (-4,3%), FGC UES (-3,6 %), PJSC Korshunovskiy GOK (-3,5%), uprzywilejowane akcje Baszniefti (-3,2%), papiery wartościowe Noworosyjskiego Morskiego Portu Handlowego (-3,2%), Rosseti (- 2,7%.
Przychody O’Key wzrosły (+11,3%, do 20,02 rubla), akcje PJSC United Aircraft Corporation (+8,4%), PJSC Zvezda (St. Petersburg) (+8,2%), wpływy Etalonu (+6,1%), udziały Ingrad PJSC (+5%), Samolet Group (+4,3%), PIK Group of Companies PJSC (+2%), Irkut (+2%), LSR Group (+1,9%), wpływy z ceny stałej (+1,9%) .
W środę wieczorem okazało się, że rada dyrektorów detalisty O’Key zatwierdziła zaliczkową dywidendę za okres od 1 stycznia do 21 czerwca 2022 r. w wysokości 8,5 mln euro, czyli 0,03159 euro na akcję. Dywidendy będą dostępne dla akcjonariuszy zarejestrowanych w rejestrze od 1 sierpnia. Daty zamknięcia rejestru i daty wypłat dla posiadaczy GDR zostaną ogłoszone przez depozytariusza (Bank of New York Mellon) w odpowiednim czasie, podała spółka w oświadczeniu.
Zarząd Pipe Metallurgical Company (+1,1%, do 77,48 rubli) zalecił wypłatę dywidendy w wysokości 9,68 rubla. na akcję w pierwszej połowie 2022 r., podał serwis prasowy spółki. „Decyzja o wypłacie dywidendy zostanie podjęta na nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które zaplanowano na 29 sierpnia 2022 r.” – dodał TMK.
Łączny wolumen obrotu akcjami na podstawie moskiewskiego indeksu giełdowego na ten dzień wyniósł 27,16 mld rubli (z czego 6,67 mld rubli przypadło na akcje zwykłe Sbierbanku, 5,3 mld rubli na papiery Gazpromu i 1,71 mld rubli na akcje Łukoil „).